חדשות 24 » כלכלה ובורסה » עשר מליון דולר ירדו לטמיון?
חברי הביד''צ הרה''ג ר' יעקב בלוי שליט''א הרה''ג ר' אברהם יצחק אולמן שליט''א והרה''ג יעקב מנדל יורוביץ' שליט''א חברי הביד''צ הרה''ג ר' יעקב בלוי שליט''א הרה''ג ר' אברהם יצחק אולמן שליט''א והרה''ג יעקב מנדל יורוביץ' שליט''א
צילום: (ארכיון)

עשר מליון דולר ירדו לטמיון?

סערה בעולם המסחר היהודי. עשר מליון דולר זהו הסכום האסטרונומי המצפה להכרעת 'הועד ההלכתי להשקעות ופיננסים' שע"י בד"צ העדה החרדית בירושלים.

מאת:  כתב "חדשות 24"   יום שלישי כ"ט בתמוז תשס"ט
קישורים ממומנים** טסים לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה? **
קישורים ממומנים

משקיע חרדי מחו"ל רכש לפני חמש שנים בניין דירות במונטריאול שבקנדה להשקעה בעלות כוללת של עשר מליון דולר, כשלצורך העסקה הוא נוטל הלוואה על מחצית הסכום מבנק מוביל למשכנתאות בארה"ב כשהנכס כולו משמש כעירבון לפירעון ההלוואה. לאחרונה עקב הסערה הכלכלית שעברה על הבנקים בארה"ב נקלע הבנק לסחרור תקציבי וגרעין השליטה שלו נמכר לקבוצת משקיעים יהודיים.

כפי דרישת הבנקים למשכנתאות חייב הלקוח לחדש את הלוואה אחת לכמה שנים מחדש, אלא שכאן נקלע הלה לבעיה חמורה של ריבית. מאחר שהנהלת הבנק עברה לידיים יהודיות הרי שהבנק נדרש לערוך היתר עסקה כנדרש בכדי לאפשר את מימוש ההלוואה. כל ניסיונות הלקוח לעניין את הבנק בעריכת ההיתר, כשהוא מנסה בכל כוחו להסביר את חומרת האיסור נתקלו בחומה אטומה, כשהנהלת הבנק מצידה עומדת לעקל את הנכס בשל אי חידוש ההלוואה. לאחר התערבות משקיעים ועסקנים מרחבי העולם הסכימה סוף סוף הנהלת הבנק לערוך היתר עיסקא שתנאו בצידו: שבכל מקרה של חיכוך בין עמדת ההלכה לחוקת הבנק חוקת הבנק תקבע, מה שכמובן מרוקן את ההיתר מתוכנו.

לאחר שמיצה את כל האפשרויות, פנה הלה אל גדולי ההוראה שליט"א שהפנו את השאלה לרבני 'הועד ההלכתי להשקעות ופיננסים' שע"י בד"צ העדה החרדית המתמחים בסוגיות ריבית הסבוכות וכללי מדיניות הבנקים, כשבעל הנכס מכריז כי מנוי וגמור אצלו לקבל על עצמו הפסד עצום זה ובלבד שלא יעבור באיסור ריבית.

בשיעור הלכתי מקיף שנשא הגאון רבי נתנאל לינדר שליט"א מרבני 'הועד', שטח במשך שעה ארוכה את צדדי ההלכה בנידון זה, תוך שהוא מציין מקרים שונים והוראות שקיבל ממרן הגרש"ז זצוק"ל בסוגיות אלו. הגר"נ לינדר ששימש כיד ימינו של הגר"י  בלוי שליט"א בליבון הספר 'ברית יהודה' הוסיף וציין תקנות ומגמות בנקאיות שונות העלולות להשליך על עסקה זו. רבני הועד שליט"א הביאו שאלה חמורה זו להכרעת הגאון רבי יעקב בלוי שליט"א חבר הבד"צ העומד בראש הועד ומי שנחשב 'כפוסק אחרון' בענייני ריבית, תוך שהם מציעים מתווה אפשרי לפתרון שיאפשר את קיום העסקה.

אמש בתום דיון ארוך דחה הגר"י בלוי שליט"א את ההצעה המורכבת שהועברה לעיונו מחודש לקראת הכרעתו הסופית שתינתן בימים הקרובים. בינתיים מוסיפה פרשה זו לעורר הדים רבים בקהילייה העסקית, כשגורמים רבים מביטים בפליאה על גבורת הנפש היהודית להפסיד עשר מליון דולר ובלבד שלא לעבור באיסור תורה.לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
3. ומה שלא יודעים . . . 26-7-2009 20:06
* ד"ר זמיר
מיליונים של דולרים מתנדפים מידי יום בעיסקאות מט"ח של יהודים יקרים מהציבור שלנו שחסכו ואספו פרוטה לפרוטה וחושבים שיהיו מליונרים בעיסקאות אלו.

אני המום ממספר האנשים הרב שאני מכיר כעת לאחר שגם אני הבדתי שם את כספי שבחסדי שמים ניצל בנס.שיהיה ברור אפשר לעשות שם הרבה כסף (דוגמא אישית לקחתי 5000$ ועשיתי מהם תוך שבוע 41.500 $ - ארבעים ואחת אלף דולאר וכידוע מה שבא בקלות הלך בקלות כולל ה - 5.000 $)אם אתם מתכוונים להיכנס לעסק זה אני מבקש בכל לשון של בקשה - להפעיל חשבון דמו למשך לא פחות מחצי שנה אם שרדת אתה יכול להתחיל לסחור בסכום של "לא יותר מ 1000 $ "ראו הוזהרתם !
2. בעיות של עגל הזהב 21-7-2009 22:17
* אברהם יוסף
1. מעניין באמת 21-7-2009 15:55
* חיים
מה תהיה ההכרעה
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » כלכלה ובורסה » עשר מליון דולר ירדו לטמיון?

כלכלה ובורסה
 · המונים ב'יריד התעסוקה לציבור החרדי' שנערך בבנייני האומה
| יום ראשון כ"ב בתמוז תשע"א
 
 · צפו: שר התמ"ת בביקור ב'מרכז החרדי להכשרה מקצועית'
| יום שני י"ג בטבת תשע"א
 
 · "הציבור החרדי הוא 20 אחוז משוק ההשקעות הכללי"
| יום שלישי י"ד באלול תש"ע
 
 · גידול מרשים בייצוא לחו"ל מוצרי מזון בכשרות מהדרין
| מוצאי שבת כ"ז באדר תש"ע
 
 · באל על מרוצים מהחלטת שר התחבורה להפעלת קו סדיר לאילת
| יום ראשון כ"ג בשבט תש"ע
 
 · הרוכשים: "קידישיק הוא מותג שאנו מאמינים בו"
| יום שני י' בשבט תש"ע
 
 · בנק הפועלים ומשרד השיכון בודקים אפשרות לשיתוף פעולה
אברהם ברגמן | יום חמישי כ"א בטבת תש"ע
 
 · "הבצפר" מהיום גם במגזר החרדי
| יום שלישי י"ט בטבת תש"ע
 
 · אנשי מקצוע מהמגזר החרדי אינם רצויים בשוק העבודה
| יום חמישי י"ד בטבת תש"ע
 
 · בנק הפועלים: "הבנק המצטיין במתן שירותי סחר חוץ בישראל"
| יום רביעי ו' בטבת תש"ע
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר