חדשות 24 » וידאו » הרב שטרנהרץ ז"ל - דור חמישי לר' נתן מברסלב
ר' ישעיהו מגולל זכרונות ביידיש בפני חסידי ברסלב על ציונו של סבו רבי נתן זיע"א בעיר ברסלב ר' ישעיהו מגולל זכרונות ביידיש בפני חסידי ברסלב על ציונו של סבו רבי נתן זיע"א בעיר ברסלב
צילום: נחמן וייס

הרב שטרנהרץ ז"ל - דור חמישי לר' נתן מברסלב

באורח פתאומי ובהלם עברה הידיעה המרה בין ריכוזי חסידי ברסלב ובישרה על הסתלקותו של דור חמישי ונצר למורנו הרב נתן מברסלב - הישיש הרה"ח ר' ישעיהו שטרנהארץ זצ"ל, חסיד ברסלב בכל נימי נפשו, והוא בן פ"ד בפטירתו. נחמן וייס השתתף ביום האחרון של השבעה


מאת: נחמן וייס - "חדשות 24"   יום שישי ח' באלול תשס"ט
קישורים ממומנים** תמונות ומבזקי חדשות **

ר' ישעיהו שטרנהארץ זצ"ל נולד למשפחת שטרנהארץ המורחבת בשנת תרפ"ה בעיירה קיווירוג שבאוקראינה. כבר בצעירותו גילה רצונות קדושים ונעלים והיה רץ כצבי לעשות רצון אביו שבשמים. בזמן שהיה ילד - סביו, ר' יצחק בבריניצר היה בעל תפילה בקלויז הגדול הידוע באומן, שלפני שנים נבזז ע"י השלטון הקומוניסטי והפך למתפרה אזורית, והרשויות דורשים סכומי עתק עבור רכישת הבניין. ר' ישעיהו אף העלה רשמים וסיפר את זיכרונותיו מאותם ימים שהמשטר האוקראיני סגר את הקלויז על מסגר ובריח כשהוא ילד בן 11. בערוב הימים סיפר הרה"ח ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל, מזקני ומשפיעי ברסלב של הדור הקודם, על ר' יצחק בבריניצר שכשהיה מתפלל את תפילת המנחה של ערב ראש השנה – כותלי הקלויז היו רועדים!

געגועיו של ר' ישעיהו לעיירה אומן היו שזורים בעצמותיו בכל רגע ושניה, והשתוקקיותיו היו להשתטח על ציונו של רבי נחמן מברסלב. שנים רבות היה משתתף בקיבוצים של חסידי ברסלב על אדמת הציון בימי ראש השנה, גם בשנות המשטר הקומוניסטי והק.ג.ב. ביניהם היו נסיעות רצופות סבל, רדיפות של השלטונות, ומחבואים ביערות המושלגים. הזכות להשתטח על ציונו של רבי נחמן היה עניין כל-כך גבוה ונעלה מבחינתו, שבאחד משיחותיו עם הרה"ח ר' מיכל דורפמן זצ"ל מזקני חסידי ברסלב, התבטא ואמר: "לאומן אסור לנסוע!", ---ר' מיכל פער עיניו בתימהון ושאל את ר' ישעיהו לפשר דברו, קם ר' ישעיהו ואמר: "לאומן אסור לנסוע!... לאומן צריכים ללכת ברגל!..."

הרב ישראל נתן ברזל, חסיד ברסלב מירושלים היה כאח ורֵע וקרוב מאוד לר' ישעיהו. הוא שהה רבות במחיצתו ואף דאג לתעד את שנותיו האחרונות. הרב ברזל מספר עליו ועל חלק ממעשי העזות והגבורה. ר' ישעיהו היה תורם את כל נפשו וגופו למען עם ישראל והיה נחשון לכל עניין ודבר שיש בו אפילו טיפת יהדות. בצעירותו, כשגר בגרוזיה שהייתה בשליטה קומוניסטית, בין פעילויותיו למען שמירת המצוות באדיקות וקיומן, בערבי פסחים היה מקפיד ר' ישעיהו לאפות בביתו מצות והיה שולח את חבילות המצות למשפחתו ברוסיה, על אף הסכנה הגדולה שהייתה כרוכה בכך. כמו כן היה מבלה שנים רבות בנסיעות מעיר לעיר ומכפר לכפר בקור ובחום בימים ובלילות, כשהוא מלווה במוהל ומחפש יהודים כדי למול אותם במרתפים. וכל זה, רחוק מעיניהם של הגויים ותחת אפה של המשטרה הקומוניסטית, שבאותן שנים הייתה אופפת את עמה וארצה באימה ופחד, ומשליטה דיקטטורה על כל עובד ושב בכל צעד ושעל. אלמלא הוא, בתור אזרח סובייטי, היה נתפס חלילה, לא היה צל של ספק כי יבלה את שארית חייו תחת סגר וכפיה ביערות סיביר.

חמישה דורות היה ר' ישעיהו מרבי נתן מברסלב תלמידו הנאמן של רבי נחמן מברסלב זיע"א; ר' ישעיהו היה בנו של ר' נחמן, שהיה בנו של ר' יצחק בבריניצר. ר' יצחק היה נכדו של ר' נחמן בנו הקטן של מוהרנ"ת זיע"א.

רביה"ק מברסלב זיע"א התבטא באחד מן הימים ואמר: "ממני תוכלו לדעת את גדולת ה'". בדברים בא להבהיר מני ים את גדולת ה' האמיתית והאינסופית. שהרי אם גוף בשר ודם זוכה למה שזוכה, כשהתכוון על עצמו, אז מה זה השי"ת...! באותו מטבע מטעים לנו הרב ברזל, שאת גדולת מוהרנ"ת, אפשר לראות דרך ר' ישעיהו. אם הוא היה יהודי כה גדול, שקצרה היריעה מלבטא – אז מה היה סבו, מוהרנ"ת.

ביום פטירתו, ר"ח אלול תשס"ט עלה ר' ישעיהו בסערה השמיימה, והותיר אחריו שלושה שנים ועשרות נכדים ונינים. מאות ליוו אותו למנוחת עולמים בהר הזיתים שבירושלים ונטמן בחלקת ברסלב. חלק מקרוביו ומשפחתו של ר' ישעיהו שוהים בחו"ל ולכן מי שנותר כאדם קרוב לטפל בענייני הקבורה וההלוויה היה הרב ברזל שאף דאג למודעות האבל ובואם של המשפחה לשבת שבעה בירושלים.לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
2. חבל על דאבדין ולא משתכחין 6-9-2009 11:33
* מאנ"ש
יישר כוח גדול על הסרטון ממש מחיה!

שיהיה לעילוי נשמתו
1. אוי הכרתי את היהודי היקר והחביב הזה!!!!! 3-9-2009 23:00
* אבי
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו » הרב שטרנהרץ ז"ל - דור חמישי לר' נתן מברסלב

וידאו
 · וידאו: צפו ברגעים מיוחדים מסיום הש"ס עם ענקי הזמר החסידי
| יום שלישי י"ז בטבת תש"פ
 
 · צפו: שדרני 'קול חי מיוזיק' בקליפ מוסיקלי מושקע - 'שנה טובה'
| יום שני ט"ז באלול תשע"ח
 
 · וידאו: תשעה באב תשע"ז - המונים באמירת הקינות בכותל המערבי
| יום שלישי ט' באב תשע"ז
 
 · צפו: רחוב יחזקאל בירושלים נחסם במחאה נגד הגיוס לצה"ל - וידאו
| יום חמישי ד' באדר תשע"ז
 
 · ההפגנה הסוערת בליל שישי בירושלים נגד הגיוס - וידאו
| יום שישי כ"ב בטבת תשע"ז
 
 · צעיר חרדי נהרג בתאונה בכביש 1 משער הגיא ללטרון - וידאו
| יום שני ח' בתשרי תשע"ז
 
 · צפו: ל"ג בעומר במירון תשע"ו: רבבות נהרו לציון הרשב"י - מקבץ קטעי וידאו
| יום ראשון כ"א באייר תשע"ו
 
 · צפו: ההפגנה הסוערת בצומת שילת נגד מעצר עריק - וידאו
| יום רביעי כ"ו בניסן תשע"ו
 
 · צפו: תושבי רמת בית שמש הפכו ניידת משטרה שנכנסה לשכונה בערב החג - וידאו
| מוצאי שבת ט"ו בניסן תשע"ו
 
 · צפו: קליפ מרהיב ליצירה מחודשת על המילים 'אילן במה אברכך'
| יום שישי י"ב בשבט תשע"ו
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר