חדשות 24 » וידאו ותמונות - מוזיקה ורדיו » חשיפה: הניגון שהציל את רבי נתן מברסלב מהגלות בסיביר

חשיפה: הניגון שהציל את רבי נתן מברסלב מהגלות בסיביר

לקראת ראש השנה מציגים ב'הינדיק הפקות' את האלבום 'דעם רעבינ'ס טיש -2' • שירים של רבי נתן מברסלב ותלמידיו, באלבום חשיפה ראשונה לשיר שהציל את רבי נתן מגלות סיביר • האזינו לסינגל המחודש וגם להקלטה המקורית שאותרה בארכיון האוקראיני.

מאת:  כתב "חדשות 24"   יום שלישי י"ד באלול תשע"א
קישורים ממומנים** 2525 - תמונות ומבזקי חדשות און ליין**

השיר בעיבוד מחודש


השיר המקורי שאותר בארכיון באוקראינה

אנו חושפים אף קטע מהספר "באש ובמים" פרק מ' עמוד תמו-תנג, שם הובא הסיפור במלואו שעומד מחורי השיר והניגון הנ"ל
רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום ממשיך ר' אברהם ומעשה שהיה כך היה: בכדי להגיע לקמניץ מעירו של החולק צריכים לעבור דרך נמירוב. באותו זמן שהו בבית מוהרנ"ת (רבי נתן תלמיד רבי נחמן) שלשה מאנשיו הקרובים ביותר אליו: האחד החסיד הותיק ר' נחמן פסחל'ס הכהן, והשני היה החסיד המשמש למוהרנ"ת רבי נחמן מטולטשין הלוי, והשלישי היה ר' נחמן בנו של ר' יהודה לייב שהיה מגדולי אנשי שלומינו שבברסלב. הם באו מעיר ברסלב לנמירוב בכדי להיות עם מוהרנ"ת בשבת.

עוד בברסלב נודע להם שהחולק מתכוון לנסוע לקמניץ. ביום רביעי, בעת שהיו בבית הכנסת בנמירוב שמעו שהחולק אמור להגיע למחרת. אנשי עיר התכוננו לצאת לקראתו ולקבל את פניו. הם חשבו שהוא ישבות אצלם בשבת, והכינו אכסניה ראויה.

שלושת התלמידים הללו שבאו למוהרנ"ת על אותה שבת, דאגו מאוד, ונפשם עגמה עליהם מהחלישות הדעת של מוהרנ"ת, כי בודאיידבר החולק סרה בפני המון עם מהחרון אף שיש לו ממוהרנ"ת...

אך המנהג עולמו בחסד עשה חסד שכשבא החולק לנמירוב ביום ה' וביקשו המתנגדים ממנו שישאר על שבת קודש, והשיב להם, לכשישוב חזרה מקמניץ ויגמור לבצע את מחשבתו למענה נסע - אזי ישבות אצלם בנחת בשבת.

חפזונו של החולק להגיע לקמניץ הדאיגה עוד יותר את שלשת החסידים הנאמנים, הם הבינו שמטרת שליחותו היא אך ורק והפטר ממוהרנ"ת. הם ידעו גם כמה עלולה הבשורה על נסיעתו של החולק לצער את מוהרנ"ת, ושמרו שלא תגיע לו כל ידיעה מכך.

אולם מוהרנ"ת הכיר בהם שיש אצלם חדשות. מהורנ"ת היה נוהג להיות ער כל ליל שישי. וכשחזרו שלושת התלמידים מבית הכנסת מתפילת מעריב, ישב מוהרנ"ת להתוועד עמם, ומיד פנה אליהם בשאלה: הריני מכיר שיש לכם איזה חדשות, ספרו נא לי גם כן... והגם שלא רצו לצערו, כבר הבינו שמזלו חזה, ויודע ומרגיש איזה רמזים ברוח הקודש שלו על מחשבת ההתנכלות של הרודף נגדו. בלית ברירה ספרו לו על כל הידוע להם: על כונתו של החולק לנסוע לקמניץ, ושזה עתה עבר דרך נמירוב, ועל בקשת חסידיו להתעכב בעיר בשבת, השיב, שהוא נחפז בדרכו להיות בשבת בקמניץ דוקא.

עמוד תמט'

כשנוסעים - נוסעים כיהודי!

לשמוע הדברים נדהם מוהרנ"ת. הוא שתק לכמה רגעים, אח"כ התעורר וקרא בתקיפות:
הוא לא יהיה על שבת קודש בקמניץ!
תיכף פקד עליהם שיזמרו לו אחד הניגונים החדשים שנתחדשו באומן בראש השנה.

הם פתחו פיהם וזמרו את הנגון החדש שהביאו אנשי ברסלב בשנה זו לאומן:

כשאנו אוכלים אוכלים יודיש(כיהודים)
כשאנו אוכלים, אוכלים יודיש... "
כשאנו נוסעים אנו נוסעים יודיש..."
איי יודיש יודיש

הם נגנו זאת בשפה האידיש. ואחר כך בשפה הרוסית. התיבה "ידיש מובנה בשפה הרוסית "נסיעה"

הם שרו ברוסית:
"כודא ידיש, ניעטו זידיש כלומר, לאן שאתה נוסע לא תגיע!

כלי שלם וכלי שבור

מוהרנ"ת היה אחוז דבקות ופניו להבים וחזר נשוב ושוב על המילים הנ"ל: אז מען פארט, פארט מען יודיש, איי כדאי יודיש ניעטו יודיש, כלומר, להיכן אתה נוסע? לשם לא תגיע!!!

לאחר מכן פנה אליהם ואמר:

אתם שלשה, כהן, לוי, ישראל, (כי הר' נחמן פנחל'ס היה כהן, ור' נחמן מטולטשין היה לוי והר' נחמן בר יהודה לייב היה ישראל) וזה "כלי" שלימה, והרודף יהיה כלי נשברה. הוא לא יגיע לקמניץ על שבת קודש.

עצת ה' היא תקום...

וכן היה. כי כשנסע החולק מנמירוב ביום ה' אחר חצות היום, עשה תכנית, כדרך הנוסעים תמיד מנמירוב לקמניץ שיבוא לשם קודם חצות היום של יום ו' עש"ק. וסיבב השי"ת שהיה גשם שוטף, ונשתבשו הדרכים, ומחמת זה בבוקרו של יום שישי היה עדיין מרוחק כעשרה פרסאות(יותר משישים קילומטר) מקמניץ. אם הוא היה משיג סוסים חדשים עוד היה באפשרותו להגיע לקמניץ שעתיים לפני כניסת שבת, אולם סוסים חדשים לא היו בנמצא שם והדרכים מלאי הרפש פעלו נגדו. עד שלבסוף שעתיים לפני כניסת השבת הוא חנה בעיירת ליטנוויץ כששה עשר קילומטר מיעדו.

כשהבין שלא יספיק להגיע לקמניץ לשבת, נאלץ לשבות בליטנוויץ, וכל התוכנית להגיע לשבת לקמניץ בכדי לפעול להגליית מוהרנ"ת לסיביר, השתבשה.לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
2. ומה הילד קיבל על זה שהעביר ? 16-5-2013 16:39
* יהושע פורמן (דוד של גרשון לייב
בס"ד
נודע לי הסיפור במקרה מהכתבה שלכם כי לא אחי ולא בנו גרשון לייב לא סיפרו על זה דבר. רק אחרי שראיתי באינטרנט התקשרתי אליהם והם אישרו לי את הסיפור. הילד התמים והתהור הוא זה שמצא את הניגון בין הדיסקים של ארכיב אוקראיני. הוא נוהג שנים לאסוף ניגונים יהודיים עתיקים וכך קיבל גם את הדיסק עם אוסף שירים עלום שם. אחרי זה במקרה הילד מצא בספרים אותם מילים שנכתבו ע"י רבי נחמן. הילד מאוד התרגש מהגילוי שלו ומסר לחברו את החידוש. חבל רק שבסוף לקחו ממנו ופרסמו את החידוש כאשר אחרים קיבלו את התמורה על החידוש העצום ולא הילד. אך אנו יודעים שבשמיים אין טעויות
1. בחור משערי תורה של ברסלב הוא מצע את השיר 16-9-2011 16:04
* גבירול
הוא ביקש מבורשטין את הקלטת שמצאו באוקרינה והוא הקשיב ואז הוא שמא את המילים שהוא הכיר מספר באש ובמים והוא נתן למישהוא שימסור להינדיק הפקות לבחור קוראים גרשון לייב פורמן
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - מוזיקה ורדיו » חשיפה: הניגון שהציל את רבי נתן מברסלב מהגלות בסיביר

וידאו ותמונות - מוזיקה ורדיו
 · צפו בוידאו: אנשי תעשיית המוזיקה הגיעו לשלום זכר!
| יום שלישי י"ד באב תש"פ
 
 · האזינו לרימיקס: הסינגל הפורימי של דייויד טויב "תמחה את זכר עמלק"
| יום שישי י' באדר תש"פ
 
 · פורים תש"פ: שיר חדש לדייויד טויב - "תמחה"
| מוצאי שבת ד' באדר תש"פ
 
 · להאזנה: ר' פנחס שיינברגר מארח את הזמר מנדי וייס - "להודיע"
| מוצאי שבת ד' באדר תש"פ
 
 · צפו: יוסף חיים שוואקי בסינגל חדש - "חזור בך"
| יום חמישי ח' בתמוז תשע"ט
 
 · האזינו: בני פרידמן שר בדנסקי – “כי יעקב”
| יום חמישי ח' בתמוז תשע"ט
 
 · צפו בקליפ: ‘הרחמן’ - גרטנר שר, מונה ניצח ו’מלכות’ השלימה את ההרמוניה!
| יום שישי ט"ו באב תשע"ט
 
 · צפו בוידאו: שלום פורת מארח את אבי מן ל”ברכה שביעית”
| יום שישי כ"ט באב תשע"ט
 
 · להאזנה: ענקי הזמר החסידי השאירו “טביעת אצבע” על אלבום מוסיקלי
| יום שני ב' באלול תשע"ט
 
 · “מרים אותי תמיד”: הלהיט החדש מבית מדרשו של רולי דיקמן
| יום חמישי ה' באלול תשע"ט
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר