אסון מירוןוידאו קליפים

צפו: מענדל ראטה בקליפ מרגש במיוחד: ״וידום אהרן״

בליל האסון הנורא של מירון שהה האמן והיוצר מענדל ראטה בבית המדרש סאטמר בבורו פארק, שם הוא ישב והתבודד בהלם וכאב כל הלילה עד אור הבוקר, כאשר לפנות בוקר הוא מוצא את עצמו מתחיל למלמל מנגינה חדשה ומרטיטה, מיוסד על מילות הפסוק: ׳ותצא אש מלפני ד׳ ותאכל אותם.. וידום אהרן׳.

אחרי שיח קצר עם כמה מחבריו המוזיקאים הוא הבין שהשיר הוא מתנה משמים, שמבטא במקצת את הכאב הנורא שפילח את לב העם היהודי בכל רחבי תבל באותה הלילה המר והנמהר שלא יישכח, את האמונה האיתנה גם בתוככי המשבר והקושי, ואת הזעקה הגדולה מתוך שברי הגלות לישועת ד׳. הוא מיהר לאולפן, וביחד עם מקהלת הילדים שיר ושבח והילד הסולן יודי טריגער הוא הוציא הפקה מרגשת ומרטיטה במיוחד. את השיר הוא מבקש להקדיש גם למוכי ופצועי האסון בקארלין בערב חג השבועות, אשר חוו על בשרם כאב ואסון נורא, למרות השתדלותם הגדולה להקפיד ולשמור על כללי הזהירות ושמירת החיים.

מילות השיר באידיש עם תרגום לעברית: וַתֵּצֵא אֵשׁ מִלִּפְנֵי ד’ וַתֹּאכַל אוֹתָם, אוֹי וַיָּמוּתוּ לִפְנֵי ד’.. (ויקרא י׳ ב׳) הָאט מֹשֶׁה גֶעזׇאגְט צוּ אַהֲרֹן, הֵיילִיג בְּרוּדֶער, (אמר משה לאהרן, אחי הקדוש) אִיך פִיל אַזוֹי דֵיין וֵוייטׇאג, אָבֶּער גָאט הָאט אַזוֹי גֶעזׇאגְט.. (אני מרגיש כל כך בצערך, אך כה אמר ד׳) בִּקְרוֹבַי אֶקָּדֵשׁ, זַיינֶע לִיבְּסְטֶע קִינְדֶּער, (בקרובי אקדש, בבניו חביביו) אוֹי אוֹי וַיִדוֹם אַהֲרֹן.. פָאטֶער אִין הִימְל, גֶעוַואלְד אוֹי גֶעוַואלְד, (אבא שבשמים, געוואלד) אַ טַאטֶע אוֹיף אַ יוּנְגֶעלֶע עֶר פַאלְט, (כשאבא נופל על ילד) אוֹי אוֹי אוֹי קְלֵיינֶע זִיסֶע שֶׁעפֶעלֶעך, (גדיים רכים ומתוקים) טַאטֶע’ס אוּן קִינְדֶערְלִיך, (אבות על ילדים) דׇארְט בַּיי רַבִּי שִׁמְעוֹן וִוי קֶען דָּאס זַיין.. שם אצל רבי שמעון, איך כזאת יתכן) פָאטֶער אִין הִימְל גֶעוַואלְד אוֹי גֶעוַואלְד, (אבא שבשמים, געוואלד) מִיר שְׁוַוייגְן שׁוֹין צְוֵוי טוֹיזְנְט יָארְן בַּאלְד, (אנו מבליגים בדומייה כבר קרוב לאלפיים שנה) אוֹי אוֹי אוֹי הָאבּ אוֹיף אוּנְז רַחְמָנוּת, (רחם עלינו) אִין טִיפְן גָּלוּת, (בגלותינו העמוקה) שִׁיק אוּנְז אַ יְשׁוּעָה שׁוֹין אַרַיין.. (שלח לנו ישועה במהרה) (דיבור חיזוק) אוֹי הֵיילִיגֶע לִיבֶּע בְּרוּדֶערְלִיך, לָאמִיר זִיך מְחַזֵּק זַיין, (אחים אהובים וקדושים, בואו נתחזק) אַלֶעס וׇואס דֶער אֵיבֶּערְשְׁטֶער טְהוּט, אִיז נָאר לְטוֹבָה אוֹיסְגֶעשְׁטֶעלְט, (כל מה שד׳ יתברך עושה, הוא רק לטובה) לׇאמִיר זִיךְ אִינְטֶערְנֶעמֶען לִיבּ הָאבְּן אַ אִיד, לִיבּ הָאבְּן יֶעדֶע מֶענְטְשׁ אוֹיף דֶער וֶועלְט, (בואו נקבל על עצמינו לאהוב כל יהודי, לאהוב כל אדם בעולם) אַ קְלֵינֶע קַאפְּל, אַ גְרוֹיסֶע קַאפְּל, אָן אַ קַאפְּל, אָבֶּער יֶעדֶע מֶענְטְשׁ הָאט אַ צֶלֶם אֶלוֹקִים, (כיפה קטנה, כיפה גדולה, בלי כיפה, אבל כל אדם יש לו צלם אלוקים) נִישְׁט טְשֶׁעפֶּען נִישְׁט רֶעדְן שְׁלֶעכְטְס, נִישְׁט וֵוייטָאן אַ מֶענְטְשׁ, (לא לפגוע, לא לדבר רע, לא להכאיב חלילה לאדם) וַוייל נָאר מִיט דִי וֶועג פוּן לִיבְּשַׁאפְט, בְּרֶענְגְט מֶען מִדַת הָרַחֲמִים.. (כי רק בדרך האהבה אנו ממשיכים את מידת הרחמים)

 
לחן מילים ושירה: מענדל ראטה ילד סולן: יודי טריגער מקהלת ילדים: שיר ושבח עיבוד מקהלת ילדים, קולות רקע, והפקת ילד סולן: חיים מאיר פליגמאן הפקת שיר: שמילי שטיינבערג אולפני: מאסטר סטודיו – ח.מ. פליגמאן צילום ועריכה: יוני שטיינפעלד יח״צ וניו מדיה: ישראל ברגר  

 
  צפו, התרגשו, והזילו איתו דמעה.     

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close